5 slov, která mají jiný rod pro jednotné a množné číslo

25.11.2021

Pamatujte si, že v češtině máme 5 slov, která mají odlišný rod pro jednotné a množné číslo. Přičemž platí, že slovo dítě, oko a ucho jsou v jednotném čísle rodu středního, ale v množném čísle rodu ženského. Tato výjimka se ale nevztahuje na tvary oka a ucha, které označují předměty. Zde zůstáváme u středního rodu.

Druhou skupinou slov je hrabě a kníže. Tato slova jsou v jednotném čísle mužského životného rodu, ale skloňujeme je podle vzoru kuře. V množném čísle už jsou tato podstatná jména středního rodu. 

Rod podstatných jmen je důležitou součástí české gramatiky a pravopisu. Ovlivňuje správné koncovky podstatných jmen, psaní příčestí minulého ve shodě přísudku s podmětem, má vliv také na tvar rozvíjejícího podstatného jména. Drtivá většina slov má stejný rod v jednotném i množném čísle. Výjimku tvoří následujících pět slov. 

Dítě, děti

Určování rodu slova dítě, eventuálně děti, patří mezi oblíbené chytáky na vysokých školách. V jednotném čísle je podstatné jméno dítě středního rodu (to dítě) a skloňujeme ho jako jiná mláďata podle vzoru kuře (dítě bez dítěte jako kuře bez kuřete). V množném čísle je ale tvar děti už ženského rodu (ty děti) a skloňujeme ho podle vzoru kosti (děti bez dětí jako kosti bez kostí.

Oko, oči

U slova oko je určování rodu o něco složitější. V jednotném čísle není moc co řešit, podstatné jméno je středního rodu (to oko) a skloňujeme ho podle vzoru město (oko bez oka jako město bez města). V množném čísle ale může mít slovo oko dva tvary: oka (pokud mluvíme o oku na polévce, punčoše nebo pytlácké pasti) a oči (pokud mluvíme o části těla, díky které vidíme). U tvaru oka se rod ani vzor pro skloňování nemění, i nadále mluvíme o středním rodu a vzoru město. Tvar oči ale patří opět do ženského rodu a ke skloňování podle vzoru kosti. 

Ucho, uši

Pro skloňování slova ucho platí stejná pravidlo jako pro oko. V jednotném čísle je vždy středního rodu a skloňujeme ho podle vzoru město. V množném čísle rozhoduje význam slova. Tvar ucha použijeme, pokud mluvíme o uchu hrnce nebo jehly. V tomto případě zůstává rod a vzoru slov stejný. Pokud ale mluvíme o ucho jako části těla, je správným tvarem uši. Uši jsou rodu ženského a skloňujeme je podle vzoru kost.

Hrabě, hrabata

Slovo hrabě se z našeho seznamu trochu vymyká. V jednotném čísle je rodu mužského (ten hrabě), ale skloňujeme ho podle vzoru kuře pro střední rod. V množném čísle se opět skloňuje podle vzoru kuře a přechází i do rodu středního (ta hrabata).

Kníže, knížata

Také slovo kníže je v jednotném čísle mužského životného rodu, ale stejně jako hraběte ho skloňujeme podle vzoru kuře. V množném čísle přechází už ke střednímu rodu a skloňování podle vzoru kuře i nadále zůstává.


Chudák čeština © Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky