Shoda přísudku s podmětem několikanásobným

14.10.2020
1) Několikanásobný podmět se skládá ze jmen v čísle jednotném: 
a) Je‑li složkou několikanásobného podmětu alespoň jedno podstatné jméno rodu muž. živ., shoda se řídí jím, a v přísudku proto píšeme měkké ‑i: Muž a žena stáli poněkud bezradně před obchodním centrem. Klára, Daniela, Tereza a Hanuš se začali pohupovat v rytmu.

b) V několikanásobném podmětu není jméno rodu mužského životného. Není‑li složkou podmětu jméno rodu muž. živ., v přísudku píšeme tvrdé ‑y: Hrad a celé město pod ním byly dědičným lénem knížete Spytihněva. Itálie a Česko se dohodly na mezinárodní spolupráci. Evropský parlament a Evropská rada hlasovaly o unijním rozpočtu. 

2) Několikanásobný podmět se skládá ze jmen v čísle množném:

a) Jestliže podmět obsahuje alespoň jedno jméno rodu muž. živ., v příčestí píšeme měkké ‑i: Maličcí amazonští papoušci a čerstvě narozená opičí mláďata přilákali do zoo tisíce návštěvníků. Krásné modelky, úspěšné moderátorky a nadějní novináři se sešli na benefiční akci.

b) Jestliže jsou v podmětu jména rodu muž. neživ. nebo ženského (nikoli však jména rodu muž. živ.), píšeme v přísudku tvrdé ‑y: Létající talíře a další atrakce kroužily noční oblohou. Dívky i jejich matky byly rády, že to tak dopadlo. Burzovní společnosti a nejznámější akcionářky byly tématem novinového článku.

c) Jestliže jsou všechna podstatná jména v podmětu rodu středního v množném čísle, je namístě koncovka ‑a: Auta a jiná motorová vozidla se řítila z kopce nepovolenou rychlostí, pronásledována policejní sirénou. Kuřata a housata byla prodána za symbolickou cenu sousedce. Všechna stavení i zvířecí obydlí byla zahalena hustou mlhou. 


3) Několikanásobný podmět se skládá ze jmen v různém čísle:

a) Jestliže je složkou několikanásobného podmětu alespoň jedno podstatné jméno rodu muž. živ., ať v čísle množném, či jednotném, v přísudku je nutné užít měkké ‑i: Richard, Eva a vypůjčená štěňata zničili babiččiny záhony. Zdravotní sestry a muž z čekárny pomohli zraněnému do ordinace. Veselá vdova a její nápadníci zakončili operetu společnou árií. 

b) V případě, že součástí několikanásobného podmětu není jméno rodu muž. živ., ale jméno rodu muž. neživ., ženského či středního, píšeme v přísudku ‑y: Lány polí, statek a dvě stodoly patřily sedláku Hradílkovi. Psací stroj, násadky a pera byly pokryty prachem. 

c) V případě, že podmět tvoří jména rodu středního a alespoň jedno je v čísle jednotném, v příčestí píšeme ‑y: Housata a kotě se honily na dvorku. Auta a jízdní kolo byly zaváty listím. Skladiště i všechno nářadí byly prodány za nízkou cenu. Moře, pohoří, skaliska i celé pobřeží byly zaplaveny přívaly dešťů. 

Chudák čeština © Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky